Kategória: Császármetszés

Tények és adatok a császármetszésről

Néhány év alatt megszaporodott a császármetszések száma. Mégis, jó tudni, milyen előnyökkel és hátrányokkal járhat ez a beavatkozás.

Egyáltalán nem törekszünk arra, hogy bárkit is elriasszunk a császármetszéstől, hiszen évente ezen műtétekből zajlik le a legtöbb. Mindenesetre érdemes végiggondolni, miért is nőhetett duplájára a császármetszések száma, csupán néhány év alatt.


Büszke vagyok, mert megszenvedtem a gyermekemért



Számtalan édesanya esetében elmondható, hogy büszke arra a szenvedésre, amit saját akaratából élt meg. Sokan azért választják a császármetszést, mert félnek a fájdalomtól, ugyanakkor szégyellik ezt kimondani. Amellett, hogy néhányan valóban a baba egészségéért aggódva nem kérnek fájdalomcsillapítást, érdemes lenne átgondolni:

A számtalan fájdalomcsillapítási lehetőséget azért nem vesszük igénybe, mert félünk a mellékhatásoktól, vagy saját egónk gátol meg ebben.



Félelem vagy divat?



A kismamák néhány hónap után elkezdenek foglalkozni a szülés gondolatával. Gyakran kérik ki mások véleményét, ami nem feltétlenül jó ötlet. Alapvetően nincs két egyforma szülés, hiszen a nagy esemény lezajlását befolyásolja az egészségi állapot, a testalkat, és rengeteg más tényező is.

Lehet, hogy egyesek természetes módon szülnek, s ez a fájdalom miatt rossz élményként marad meg emlékezetükben. Másoknál ugyanez teljesen gyorsan, és szinte fájdalommentesen zajlik le. Ilyenkor gyakran az orvosokat, vagy egyes szülészeteket hibáztatnak.

Sokszor az emiatti félelem, vagy a mások véleménye alapján választott orvos erősbíti a szüléstől való félelmet. Ezért sok nő az egyszerűbb utat választja, a gyors és fájdalommentes császármetszést.


Pro és kontra



A szülőnő által kért császármetszés létjogosultsága mindig is vita kérdése volt. Azonban kétségtelenül van olyan eset, amikor jobb megoldásnak bizonyul a műtéti beavatkozás. Bizonyos tényezők „kötelezővé” tehetik a műtétet:

1.A császármetszés megelőzheti a magzat hüvelyben történő megfertőzését. Ha a természetes szülési folyamat veszélyezteti az anya életét, műtétre van szükség.

2.Amennyiben a magzatot oxigénhiány, esetleg fulladásveszély fenyegeti, indokolt a beavatkozás.

Tehát bármilyen tényező, mely az édesanya, vagy a magzat életét fenyegetheti, indokolja a műtét elvégzését. Természetesen egy egészséges édesanya számára a hagyományos módon történő szülés lenne a normális. Ennek ma már nem lehet akadálya a fájdalomtól való félelem: többféle, a magzatot nem károsító fájdalomcsillapítási módszer is választható.


Jogos-e az anya kérésére lezajló császármetszés?



Császármetszést olyan esetben végeznek, ha a normál szülés kockázata egyenlő mértékű a műtét kockázatával, vagy akár meghaladja azt. A törvény szempontjából a műtét csak indokolt esetben végezhető el. Indokot azonban akkor sem nehéz találni, ha valójában nem áll fent komolyabb probléma.

Mindig is viták alapjául szolgált, hogy a nők kérhetik-e a császármetszést. Emberjogi szempontból reális, hogy az édesanya dönthessen saját testéről, ha az nem veszélyezteti egyikük életét sem. Tény azonban, hogy egyes esetekben maguk az orvosok preferálják a műtétet.

Szerző: Kókai Kata
Megjelent partneroldalunk, a Családinet hozzájárulásával.


Életem legcsodálatosabb napja, amikor Dorka megérkezett hozzánk!
Már sokszor eljátszottam a gondolattal, hogy én is megosztom veletek a szülésem történetét. Ugyanis én imádom mások történetét olvasgatni, ilyenkor szinte mindig befátyolosodik a szemem, mert eszembe jut, én hogyan is hoztam világra a kislányomat, Dorkát! »

Van remény!
8 évig vártunk a második gyermekünkre. Ezzel a cikkel reményt szeretnék adni azoknak, akik ugyanebben a cipőben járnak. Remélem mindenki megtalálja a maga csodáját. Hadd meséljem el az enyémet. Kezdhetném úgy is, hogy jött az első baba, aztán a második...de... »




Minden jog fenntartva © 2024, www.anyaleszek.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) anyaleszek.hu | WebMinute Kft.