Kategória: Természetes szülés

A szülés megindulásának jelei

Itt részletes leírást talál mindenki azokról a jelekről, amikre érdemes odafigyelni. Elsősorban azoknak a kismamáknak ajánlom, akik hozzám hasonlóan az első babájukat várják.

A szülés megindulásának jelei:

A nagyon gyakori kérdésre -"Honnan tudom majd, hogy megindult a szülés?"- nincs olyan egyértelmű válasz, ami mindenkire ráillene. Mégis, az itt felsorolt korai tünetek a segítségedre lehetnek abban, hogy felismerd, ha eljött az idő.
Senki nem tudja megmondani előre, hogy mikor fog szülni, sem azt, hogy meddig fog vajúdni. A számok alapján az első gyermekes nők 12-16 órát, a többedik gyermekesek 6-8 órát vajúdnak. Ezek csak körülbelüli adatok, a vajúdás és szülés mindenkinél másképp zajlik le!

Könnyebbedés

Ahogy közeledik a szülés napja, érezheted, hogy a baba feje lesüllyed, rögzül a medencében. Ez megkönnyíti a légzést, ugyanakkor több nyomás nehezedik a hólyagodra, így többet kell majd WC-re járnod. A többedik terheseknél a könnyebbedés csak közvetlenül szülés előtt következik be.

A nyákdugó kilökődése

A nyákdugó kevés véres-kocsonyás váladék formájában kilökődik, amikor a méhszáj tágulni kezd. Ez nem azonos azzal, mikor a magzatvíz elfolyik, ilyenkor a baba még a magzatburok biztonságában van. Bár ez egy korai jele a szülés megindulásának, még több napod, sőt akár 1-2 heted is hátra lehet a szülésig! Mint bármikor a terhesség folyamán, ha vérzést észlelsz, azonnal beszélj az orvosoddal!

Összehúzódások

Már lehet, hogy érezted a Braxton-Hicks összehúzódásokat (fájdalmatlan, általában 20 percenként jelentkező méhösszehúzódás, a méh felkészülése a szülés közbeni méhösszehúzódásokra). Ha bizonyos rendszerességgel jelentkeznek, érdemes elkezdeni mérni az időtartamukat az egyik elejétől a következő elejéig. Mérd az összehúzódásokat egy órán keresztül, és jegyezd le az erősségüket, időtartamukat. Ha szabályos időközönként jelentkeznek, hívd fel az orvosodat, vagy a kórházban a szülésznőt, olvasd fel neki a "jegyzeteket", és ő megmondja, mikor menj a kórházba. Azok az összehúzódások, amelyek 5 percenként jelentkeznek, 40 másodperc hosszúak és egyre erősödnek, legalább egy órán keresztül, általában azt jelzik, hogy ideje bemenni a kórházba.

A magzatburok repedése

A babát védő magzatburok a vajúdás folyamán bármikor megrepedhet. A nők csupán 10%-ánál történik ez a korai szakaszban, úgyhogy nem kell ezt megvárni az orvos/kórház felhívása előtt. Ha megtörténik, elfolyhat a magzatvíz egy erős sugárban (mintha bepisilnél), vagy csordogálhat cseppenként. Ha elment a magzatvized, azonnal hívd az orvost/kórházat, ne ülj kádba és ne élj házaséletet, mivel ezek fertőzést juttathatnak a méhbe. Zuhanyozni szabad az orvos engedélyével. Az orvos azonnal be fog hívni a kórházba, mert a babát már nem védi a magzatburok a fertőzésektől. A szülés ezután általában 12 órán belül megindul, vagy meg kell indítani.

Azonnal szólj az orvosnak, ha a következők közül bármelyiket tapasztalod:

* Ha úgy érzed, megindult a szülés, de még több, mint 3 heted van hátra
* Szorító érzés a hasban
* Alsó háti fájadalom
* Menstruációs görcsre hasonlító fájdalom
* Hányingerérzet
* Változó erősségű medence-táji fájdalom
* Bélgörcsök
* Magzatvíz elfolyás

Lehetnek ilyen tüneteid akkor is, ha még nem szülsz, de jobb az orvossal beszélni, hogy biztosak legyünk.

Ha a 37. hét előtt érzel megkeményedéseket, lehet, hogy koraszülésed lesz. Koraszüléshez vezethetnek:

* Dohányzás, alkohol, drogok használata
* Fertőzések
* Nem megfelelő táplálkozás
* Nagymértékű súlytöbblet felszedése
* Nehéz fizikai munka
* Nem kezelt, szexuális úton terjedő betegségek

Szólnod kell az orvosnak, ha ezek közül bármelyik érvényes rád!
(A cikket beküldte: adrya24)



Down-kór szűrés – minden várandósnak
A korszerű várandósgondozás ma már lehetővé teszi, hogy a gyermek születését megelőzően számos betegség, például a Down-kór is kiszűrhetővé váljon. A 21. kromoszóma többletére visszavezethető rendellenesség jellemző küllemmel járó értelmi fogyatékosságot okoz,... »
Leiden mutáció és terhesség
Leiden mutáció heterozigóta v-5-ös faktor genotípusú vagyok! 2006-ban 19 évesen terhes lettem az akkori páromtól és 23 hetesen meghalt a magzatom. Ekkor még nem vizsgáltak ki semmit, meg kellett szülnöm a babát, majdnem hullamérgezést kaptam. Aztán az akkori... »




Minden jog fenntartva © 2024, www.anyaleszek.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) anyaleszek.hu | WebMinute Kft.